XII Ogólnopolska Franciszkańska Wiedzy o Świętym Maksymilianie

W czwartek 08 marca 2018 roku wystartowała XII Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o Św. Maksymilianie na etapie diecezjalnym w Archidiecezji Białostockiej. Rozpoczęła się w kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafii Ducha Świętego w Białymstoku Mszą Świętą, celebrowaną przez asystenta Rycerstwa Niepokalanej Archidiecezji Białostockiej księdza kanonika Jerzego Szyryngo, w asyście diakona Karola Godlewskiego. W homilii diakon Karol mówił o nawróceniu, o przemianie życia, o walce z grzechem, który jest w każdym z nas. A walka z grzechem jest szczególnie stosowna w okresie Wielkiego Postu.  W Starym Testamencie Pan Bóg napomina swój lud, aby porzucił bożki, odwrócił się od zła, a zwrócił się ku Niemu. Ewangelie pokazują opór tych co słuchali Pana Jezusa, ale nie mogli pogodzić się z Jego nauką o miłości, o miłosierdziu, zwłaszcza względem grzeszników i nieprzyjaciół. My też mamy opory, aby iść za Jezusem. Korzystając ze zbawczych zasług Zbawiciela, wysłużonych przez mękę i krzyż należy wzbudzać w sobie pragnienie nawrócenia. Post, modlitwa, jałmużna to środki potrzebne aby pójść za Jezusem, razem z Maryją, pośredniczką i orędowniczką naszą. Uczmy się od Św. Maksymiliana wierzyć jak Maryja. Naśladujmy tak jak On Matkę Bożą.

Po zakończeniu Mszy św. ks. Jerzy powiedział do młodzieży, że ich uczestnictwo w rozpoczynającym się konkursie wiedzy o św. Maksymilianie jest pięknym krokiem w kierunku Pana Boga, przez Maryję i Jej rycerza Św. Maksymiliana. Jest również wielkim wyróżnieniem. Zachęcił, by młodzi szli za Jezusem, bo to najlepsza perspektywa w ich życiu. Otwierać się na Pana Boga i na Jego miłość.

Olimpiada na etapie ogólnopolskim jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Organizacją zajmują się Ojcowie Franciszkanie z Siedlec, zaś Asystentem zakonnym olimpiady jest o. Marcin Droś. Komitet główny olimpiady składa się z 12 osób, a  przewodniczy mu Anna Nowak.

Olimpiadę na etapie diecezjalnym zorganizowało Rycerstwo Niepokalanej Archidiecezji Białostockiej, przewodniczącą Ośrodka Diecezjalnego Olimpiady była Anna Jodczyk.

W naszej Archidiecezji do konkursu zakwalifikowało się oraz udział wzięło 16 osób. Sześć na szczeblu gimnazjalnym: z Gimnazjum w Suchowoli, z Zespołu Szkół Samorządowych w Janowie, z Publicznego Gimnazjum Dwujęzycznego nr 32 i ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Białymstoku. Dziesięć osób ze szkół ponadgimnazjalnych, były to uczennice z II LO w Białegostoku oraz z Zespołu Szkół Centrum Szkolenia Rolniczego w Janowie. Opiekunami uczestników Olimpiady były: siostra dr Danuta Karwowska MSF i panie katechetki: Maria Rafałowicz z Suchowoli, Krystyna Krutul z Janowa i Joanna Teresa Wysztygiel z Białegostoku. Test diecezjalny trwał 45 minut. Za ocenę testu odpowidzialna była Komisja Diecezjalna w składzie: ks. Asystent Jerzy Szyryngo, przewodnicząca Anna Jodczyk, diakon Karol Godlewski, alumn Piotr Szmigielski oraz animatorka Barbara Kruhlej. Następnie wszyscy spotkali się przy wspólnym posiłku, który przygotowały Rycerki. Pyszne domowe ciasto, owoce oraz herbata i kawa. W dalszej kolejności ogłoszono wyniki i wręczono dyplomy dla uczestników konkursu oraz opiekunek, które przeprowadziły olimpiadę w ramach swoich szkół i pomagały młodzieży zdobyć potrzebną wiedzę. Razem z dyplomami dla osób, które awansowały do finału ogólnopolskiego wręczono też nagrody.

Werdykt komisji był następujący:

Szkoły gimnazjalne:

  • I miejsce – Gabriela Perkowska,
  • II miejsce – Julia Tomkiel,
  • III miejsce  –  Zuzanna Dojlida.

Szkoły ponadgimnazjalne:

  • I miejsce – Karolina Hryszko,
  • II miejsce – Maryla Gołaszewska,
  • III miejsce – Agata Górska.

Niniejsze sprawozdanie niech będzie zachętą dla młodzieży do zdobywania i pogłębiania wiedzy o życiu i działalności Św. Maksymiliana. Wiernego syna św. Franciszka z Asyżu, kapłana, wielkiego wydawcy prasy katolickiej, gwardiana, wykładowcy posiadającego dwa doktoraty, misjonarza, męczennika, który chciał zdobyć cały świat dla Jezusa przez Maryję Niepokalaną. Kochał Matkę Bożą bezgranicznie, nazywał Ją Mamusią Niebieską. Zawierzył jej całkowicie. Był podatnym narzędziem w Jej rękach, sposobnym do szerzenia Królestwa Bożego na ziemi, aż do złożenia ofiary ze swego życia za bliźniego w bunkrze głodowym, w nieludzkich warunkach niemieckiego obozu koncentracyjnego. To pod opieką Niepokalanej założyciel Jej Rycerstwo, został wielkim świętym, znanym i czczonym na całym świecie. Naszym patronem i pośrednikiem u Boga.

Udział w Olimpiadzie jest wyróżnieniem, a zajęcie miejsc od I do III  na etapie diecezjalnym upoważnia do uczestnictwa w Olimpiadzie na szczeblu ogólnopolskim w Siedlcach, gdzie zdobycie pierwszego miejsca dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych daje indeks na wyższą uczelnie. Zatem na pewno warto spróbować szczęścia, zapoznać się ze Świętym Maksymilianem, zakochać się tak jak on w Maryi Niepokalanej, zostać Jej Rycerzem, zdobyć dyplomy, nagrody, a nawet indeks. Zapraszamy. Do zobaczenia za rok.

Pokój i dobro!

                          Prezes regionalna Archidiecezji Białostockiej

Teresa Dołęgiewicz