Sierpień 2018 w Rycerstwie Niepokalanej Archidiecezji Białostockiej

Sierpień 2018 roku obfitował w uroczyste modlitewne spotkania Rycerstwa Niepokalanej Archidiecezji Białostockiej.

14 sierpnia spotkaliśmy się w parafii Św. Maksymiliana na odpuście, ku czci Świętego patrona parafii. Spotkanie rozpoczęliśmy modlitwą różańcową przed Najświętszym Sakramentem. Poprzedziła ona uroczystą Mszę świętą z przepiękną oprawą muzyczną. Liturgii przewodniczył gościnnie ks. biskup przybyły z Francji w asyście ks. proboszcza
Adama Skreczko, opiekuna MI przy parafii, oraz innych kapłanów gości. Po Eucharystii odbyła się procesja wokół kościoła, w której liczną grupę stanowili Rycerze Niepokalanej. Byli oni znakomicie widoczni dzięki swoim błękitnym chustom. Po odśpiewaniu Te Deum laudamus i odnowieniu aktu oddania się Maryi Niepokalanej, wierni oddali cześć relikwiom św. Maksymiliana. Spotkanie zakończyła radosna agape. Św. Maksymilianie módl się za nami.


25 sierpnia MI przy parafii Op
atrzności Bożej w Michałowie świętowało 10 rocznicę istnienia Wspólnoty dziękując Niepokalanej za otrzymane łaski.
Skromna delegacja rycerek z Białegostoku mimo piętrzących się przeciwności, dojechała do 
Michalowa. Wspólnie modliliśmy się modlitwą różańcową i uczestniczyliśmy w Eucharystii. Mszę sprawował ks. Ryszard Paszkiewicz w asyście ks. proboszcza, opiekuna wspólnoty Krzysztofa Andryszaka. Zawierzyliśmy się Matce Bożej. Po uroczystościach mogliśmy posilić się smacznym poczęstunkiem przygotowanym przez gospodarzy. Jubilaci otrzymali figurkę Niepokalanej a zamiast róż różaniec oraz modlitewniki MI –kalendarzyki na 2019 rok. Gościnności i serdeczności nie było końca. Bogu niech będą dzięki.


W niedzielę 26 sierpnia Rycerstwo Niepokalanej 
Archidiecezji wyjechało do Kopiska, miejscowości położonej malowniczo na skraju puszczy Knyszyńskiej. Powodem naszego wyjazdu był odpust, gdyż kościół parafialny jest tu pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Różaniec św. poprzedził uroczystą sumę. Homilia wygłoszona przez ks.
proboszcza Mirosława Szepiotko przybliżyła nam rolę Maryi w historii 
zbawienia, przede wszystkim zaś w historii naszej Ojczyzny. Naród polski szczególnie umiłował Maryję jako troskliwą Matkę Boga i ludzi. Król Kazimierz ogłosił Ją królową Korony Polskiej, ofiarowując Jej tron na Jasnej Górze. Polacy zawierzają się Maryi, pielgrzymując do
licznych sanktuariów. Również tutaj, w Kopisku można spotkać wielu pielgrzymów, którzy modlą się przed pięknym i słynącym cudami obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Obraz ten podnosi świątynię do rangi sanktuarium maryjnego. Po Eucharystii i zawierzeniu się Niepokalanej oddaliśmy cześć relikwiom Św. Stanisława Kostki. Następnie zeszliśmy na rekreację, gdzie czekało nas ognisko. Mimo deszczu paliło się ono znakomicie. Na początku biały dym symbolizujący chwałę Bożą  unosił się w obfitości w górę, potem ogień, symbol miłości Bożej, sięgał wysoko. Rycerze wspólnie zjedli pyszny posiłek z kiełbaskami pieczonymi w ognisku, a następnie pięknie zaśpiewali na chwałę Boga i Ojczyzny. Spotkanie zakończyło się, bo deszcz rozpadał się na dobre. Ale, że był potrzebny, dziękowaliśmy za niego Panu Bogu. Nade wszystko jednak składaliśmy dzięki za 100 lat niepodległości Ojczyzny, śpiewając pieśń Boże coś Polskę. W drodze powrotnej oddaliśmy cześć Bożemu Miłosierdziu odmawiając koronkę.  Jezu ufam Tobie.