III Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci w Niepokalanowie

Dnia 14 września 2019 roku odbyła się pielgrzymka z Białegostoku do Niepokalanowa na III Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci. Pojechały na nią dzieci z różnych parafii Archidiecezji Białostockiej wraz z opiekunami. Pielgrzymkę prowadził ks. Andrzej Bojarzyński opiekun MI w Niewodnicy.

Wizyta w Niepokalanowie rozpoczęła się od zwiedzania miejsc uświęconych obecnością św. Maksymiliana Marii Kolbego. Odwiedziliśmy kaplicę, w której odprawiał Mszę św. i modlił się razem z wieloma braćmi Święty, a także Muzeum św. Maksymiliana oraz remizę Straży Pożarnej. Mogliśmy pomodlić się w bazylice mniejszej i kaplicy wieczystej adoracji. Uczestnicy pielgrzymki mieli również okazję zwiedzić redakcję Rycerzyka Niepokalanej, gdzie mogli nabyć nowe pisemko i porozmawiać z redaktorami.

Jedną z atrakcji były przejażdżki kucykami – można było przejechać się bryczką albo wierzchem. Dzieci dostały w prezencie maleńką figurkę Niepokalanej, podobną do tej, którą kupił sobie mały Mundek na odpuście. Mogły również zostać rycerzami Niepokalanej, pokonując szlak rycerski. Była scena, była muzyka, piękny śpiew i tańce. Były smaczne posiłki: bigos, kiełbaski, owoce, różne napoje i wiele innych atrakcji.

Najważniejszą częścią pielgrzymki była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osiał. Wszyscy zjednoczyli się w modlitwie, tworząc razem Królestwo Pana Jezusa i Maryi. Na spotkanie przybyło blisko tysiąc dzieci z różnych stron Polski. Niektórzy mali czciciele Niepokalanej byli pięknie przebrani za damy i rycerzy. Wszyscy byli bardzo wzruszeni i zaciekawieni tym świętym miejscem, w którym wiele lat temu żył Święty Maksymilian. Po zakończeniu uroczystości udaliśmy się w drogę powrotną. W czasie jazdy modliliśmy się i śpiewaliśmy pieśni. Były także konkursy z nagrodami. Dzieci i opiekunowie wracali zadowoleni, pełni pięknych wrażeń i z zamiarem powrotu do Niepokalanowa za rok, na IV Spotkanie. Dzieci stwierdziły, że pobyt w Niepokalanowie był fantastyczny. 

Chwała Niepokalanej i dzięki serdeczne wszystkim organizatorom. 

Pokój i dobro!

Teresa Dołęgiewicz