Sprawozdanie z działalności MI w Archidiecezji Białostockiej za 2020 r.

Rycerstwo Niepokalanej archidiecezji białostockiej w minionym roku, Roku Eucharystii – służyło Chrystusowi przez Niepokalaną, angażując się w życie Kościoła. Mimo panującej pandemii, zaostrzeń, limitów, maseczek, odległości, lockdownu, widoczne było w poszczególnych parafiach oraz na wspólnie organizowanych nabożeństwach, chociaż było ich zdecydowanie mniej.

Kontynuowaliśmy modlitwę w intencji Kościoła i Ojczyzny tzw. Jerycho Różańcowe organizowane od pięciu lat. Nowenna trwała przez dziewięć dni, trzykrotnie: w maju przed świętem Matki Bożej Królowej Polski, we wrześniu przed świętem Matki Bożej Bolesnej i w listopadzie przed świętem Chrystusa Króla. Wszystkie rozpoczynały się i kończyły Mszą Świętą wynagradzająca.

Formacją osobistą dla większości rycerzy jest codzienna Eucharystia, adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, osobista, a w pierwsze soboty wspólnotowa w większości parafii, a w kaplicy wieczystej adoracji przy kościele Ducha Św. przez całą noc, lektura Pisma Świętego i prasy katolickiej szczególnie Rycerza Niepokalanej. Słuchanie Radia Maryja i oglądanie Telewizji Trwam, oraz archidiecezjalnego Radia i, w którym są emitowane audycie o Rycerstwie Niepokalanej, Spotkań modlitewno-formacyjne było zaledwie kilka. Praktykowaliśmy różne formy modlitwy. Niektórzy odprawiali indywidualne rekolekcje trzydziesto trzy dniowe zawierzenia Jezusowi przez Maryje Niepokalaną. Podejmowaliśmy duchowa adopcja dziecka poczętego.

W każdy trzeci czwartek miesiąca w parafii Św. Maksymiliana ks. asystent sprawował Mszę Św. w trudnych intencjach Rycerzy Niepokalanej.

Uczestniczyliśmy w pielgrzymkach do Sanktuariów Maryjnych: do Częstochowy, do Lichenia i Torunia (owocem tego wyjazdu było jedenaścioro nowych rycerzy) oraz do Kodnia i Kostomłotów.

Byliśmy na odpuście u Św. Maksymiliana i na spotkaniu modlitewno – rekreacyjnym w Kopisku na święto Matki Bożej Częstochowskiej. Różaniec, Eucharystia (z pasowaniem dziewięciu osób z pielgrzymki do Lichenia) następnie piękny koncert Europejskiego Festiwalu Muzycznego Gloria, a na koniec ognisko i poczęstunek. Wszystko na chwałę Boża i dla Niepokalanej.

Pomagaliśmy osobom chorym, niepełnosprawnym w rodzinach, w sąsiedztwie. W Hospicjum uczestniczyliśmy w kilku spotkaniach kursu dla wolontariuszy.

Nasze MI uczestniczyło w zorganizowaniu XIII Olimpiadę Franciszkańską Wiedzy o Św. Maksymilianie, na etapie diecezjalnym.

Organizowaliśmy Dni Skupienia w maju w parafii Św. Wojciecha, w czerwcu w Świętej Wodzie, w lipcu w Niewodnicy, w sierpniu u Św. Maksymiliana i w Kopisku.

W ostatnią sobotę lipca uczestniczyliśmy (52 osoby) razem z naszym ks. asystentem w Ogólnopolskim Dniu Modlitw w Niepokalanowie. Głównej Eucharystii przewodniczył nasz ks. bp Henryk Ciereszko najwybitniejszy biograf bł. ks. Michała Sopocki, czciciel i kontynuator dzieła Bożego Miłosierdzia. On też wygłosił homilię o zawierzeniu Matce Bożej na wzór św. Maksymiliana, która rozpoczęła się spontanicznie oddaniem się Maryi – Pod Twoja Obronę. Wspomniał też o informacji z dziennika bł. Michała na temat Maksymiliana, którego Sopoćko spotkał i podziwiał w czasie pobytu w Grodnie. Prowadziliśmy również różaniec razem z o. Stanisławem Piętką transmitowany przez Internet do Rycerzy całego świata. Wiele radości dało nam to spotkanie.

Nasze Rycerstwo nadal współpracuje z siostrą ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo z Warszawy – Barbarą Lisowską w akcjach rozdawania Cudownego Medalika. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy tylko jedną, w parafii Św. Karola Boremeusza. Tym razem siostra Barbara przy pomocy Rycerek w chustach rozdała kilka tysięcy cudownych medalików wraz z informacją i zachętą do wstępowania do Rycerstwa. Piękna to misja i godna rozpowszechnienia. Dzięki niej przybyło rycerzy w parafii. Duży wkład w to dzieło włożyła animatorka parafialnej Wspólnoty MI – Alicja Roszko, pokonując wcześniej wiele przeciwności, aby akcja ta się odbyła. Tym samym radość i wdzięczność dla Niepokalanej, była wielka. Znamienne też było zadowolenie i życzliwość księdza proboszcza Mirosława Niebrzydowskiego i kapłanów pracujących w parafii.

We wrześniu pielgrzymkę do Niepokalanowa na III Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci zorganizowała prezes Agata Bukłaho  razem z ks. Andrzejem Bojarzyńskim opiekunem MI w Niewodnicy. Dzieci do Niepokalanowa jechały chętnie, były bardzo zadowolone z spotkania i w powrotnej drodze zapisywały się na następne. Tym razem dziękowali też Panu Wójtowi Gminy za sponsorowanie wynajęcia autokaru. Niech mu Pan Bóg wynagrodzi.

Do parafii pw. Matki Boskiej Anielskiej w Downarach sprowadziliśmy relikwie św. Maksymiliana.

Na jesiennym Zjeździe MI w Niepokalanowie byliśmy w ograniczonym składzie, a dwie osoby uczestniczyły w rekolekcjach dla prezesów i animatorów, oceniając je bardzo pozytywnie.

W Sokółce w parafii pw. Wniebowzięcia NMP powstało Rycerstwo Niepokalanej za sprawą animatorki Heleny Awdziej, która przed laty współpracowała z rycerzem odznaczonym przez Niepokalanów – Medalem zasłużony dla Rycerstwa Niepokalanej w Polsce, już świętej pamięci – Romualdem Druciem, agitując wielu do Rycerstwa na ziemi sokólskiej.

W Dąbrowie Białostockiej wspólnoty MI jeszcze nie ma, ale rycerze Niepokalanej są i to wielu. Jest to miejsce działania Cudownej Matki Boskiej Różanostockiej, Królowej Podlasia. Ludzie tam dobrzy i serca mają otwarte tak otwarte, że w wakacje podczas organizowanych w parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika pielgrzymek przez Halinę Luty wstąpiło do Rycerstwa sześćdziesiąt osób i 8 grudnia zawierzyli się Maryi.

Korzystając z zaproszenia i życzliwości ks. proboszcza Tomasza Zubryckiego – 13 grudnia ubiegłego roku, , razem z ks. asystentem Karolem Piniewskim ewangelizowaliśmy w duchu św. Maksymiliana w parafii Matki Bożej Różańcowej w Białymstoku. Kilka osób zadeklarowało się do Rycerstwa, ale zakaz spotkań uniemożliwił zawiązanie wspólnoty.

Przed świętami Bożego Narodzenia, Rycerki pomagały w zorganizowaniu posiłków dla osób bezdomnych, podopiecznych fundacji Spe Salvi, z którą współpracujemy.

W sprawozdaniu z parafii pw. Zwiastowania NMP w Dobrzyniewie Animatorka zgłasza trudności związane z chorobą, z brakiem wsparcia, wymieraniu Rycerzy i braku nowych. Prosimy Niepokalana o opiekę i będziemy próbować w miarę możliwości przyjść z pomocą. Zapewne w każdej wspólnocie są trudności, a Rycerze Niepokalanej mają je
pokonywać.

Kończąc pragnę podziękować wszystkim, szczególnie tym siostrom i braciom z MI, którzy dużo czasu i sił poświęcili Panu Bogu przez Maryję, za każdą pomoc, za codzienne uczestnictwo w Eucharystię, za modlitwę, za zaangażowanie w dzieło Św. Maksymiliana, za każdy uśmiech i dobre słowo. Dziękujemy ojcom z Niepokalanowa, naszym proboszczom i opiekunom parafialnym, prezesom i animatorom i wszystkich otaczamy
modlitwą i prosimy o modlitwę.

Serdecznie zapraszamy na naszą stronę internetową mi.archibial.pl którą prowadzi młody rycerz Wojciech Dołęgiewicz, zarówno do czytania jak i do tworzenia jej. Wojtkowi dziękujemy za pomoc i polecamy go i jego rodzinę opiece Niepokalanej.

Pokój i dobro ! Prezes Teresa Dołęgiewicz

Białystok dn.19.01.2021 r