Dzień modlitw Rycerstwa Niepokalanej Archidiecezji Białostockiej w Niewodnicy Kościelnej

20 lipca 2019 roku Rycerstwo Niepokalanej z Archidiecezji Białostockiej spotkało się w Sanktuarium Świętego Antoniego Padewskiego w Niewodnicy Kościelnej, by modlitwą uczcić Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel. Na początku spotkania ks. proboszcz Andrzej Sadowski powitał wszystkich przybyłych Rycerzy. We wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej wspólnie modliliśmy się za kapłanów naszych opiekunów, o nawrócenie grzeszników poczynając od siebie oraz we wszystkich intencjach Rycerzy i o rozwój Rycerstwa. Modlitwy rozpoczęliśmy Mszą Świętą, którą celebrowali: nasz opiekun ks. Mirosław Karnacewicz i asystent diecezjalny MI ks. Karol Piniewski.

W homilii ks. Karol mówił o roślinach: drzewach, krzewach owocowych, wszystkie są jednakowo ogrzane przez słońce i podlane przez deszcz, jedne wzrastają i wydają zdrowe owoce, a inne usychają. Porównał je do ludzi. Pan Bóg zsyła łaski na wszystkich i każdy może je otrzymać. Niektórzy niestety nie chcą i duchowo usychają.  Zadaniem Rycerzy Niepokalanej jest żyć godnie z wiarą, nieustannie się nawracać i modlić się o nawrócenie grzeszników. Swoim życiem dawać świadectwo wiary. Następnie kaznodzieja przybliżył nam postać Świętego Antoniego Padewskiego cudotwórcy i Świętego Maksymiliana naszego patrona, który wzorował się na pięciu męczennikach franciszkańskich. Ks. Asystent zachęcał, byśmy uczyli się w ciszy słuchać Słowa Bożego i je rozważać.

Podczas Mszy Świętej odnowiliśmy akt oddania się Niepokalanej, w poczet Rycerstwa została włączona jedna osoba. Z rąk ks. Karola otrzymała cudowny medalik, chustę, dyplomik i została pasowana szablą.

Po Mszy Świętej ks. Karol Piniewski przed Najświętszym Sakramentem  przewodniczył modlitwie różańcowej z rozważaniami i śpiewem pieśni.

Po modlitwie udaliśmy się do ogrodu obok ołtarza polowego na agape. Spożywaliśmy tam przy wspólnym stole pyszny posiłek, przygotowany przez nasze Rycerki. Spotkanie uświetnił śpiewem pieśni Maryjnych zespół Koplanianki, obchodzący w tym roku 30-lecie swojej działalności. Wspólnotom przekazane zostały okolicznościowe foldery i nagrania w wykonaniu zespołu. Przed kapliczką Najświętszej Maryi Panny zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Na zakończenie odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Modliliśmy się o spokój duszy naszego organisty Antoniego Walentynowicza, nie zagrał i nie zaśpiewał nam, ponieważ dzień wcześniej odszedł do Domu Ojca. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci…

Dziękujemy Panu Bogu i Niepokalanej za wspaniały Dzień Skupienia. Bogu niech będą dzięki.

                                                                            Agata Bukłaho