W Roku Jubileuszowym 2025 28 czerwca, w Uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, w Białymstoku odbył się Pierwszy Ogólnopolski Dzień Modlitw Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” pod hasłem „Maryjni pielgrzymi po Podlasiu – Białystok 2025”, w którym wzięło udział około 300 osób.
Spotkanie rozpoczęło się w białostockiej archikatedrze zawiązaniem wspólnoty przez ks. Karola Piniewskiego, asystenta diecezjalnego, który wraz z Rycerstwem Niepokalanej Archidiecezji Białostockiej przywitał przybyłych pielgrzymów z diecezji: łódzkiej, przemyskiej, tarnowskiej, radomskiej, łowickiej oraz łomżyńskiej.
W modlitewną atmosferę wprowadził zebranych pieśniami maryjnymi regionalny zespół „Koplanianki” z Koplan, zaś ks. Jarosław Grzegorczyk, proboszcz parafii archikatedralnej, przybliżył przybyłym historię
monumentalnej świątyni.
Głównym punktem pielgrzymowania była Msza święta, której przewodniczył bp Henryk Ciereszko, koncelebrowali ją o. Ryszard Żuber – prezesa Narodowego Rycerstwa Niepokalanej z Niepokalanowa, ks.
Karol Piniewski oraz kapłani opiekunowie stowarzyszeń i kół Rycerstwa Niepokalanej, którzy przybyli z pielgrzymami.
W homilii bp Ciereszko nawiązywał do Serca Maryi, które „jest mądre, niepokalane, czyli wolne od wszelkiej skazy grzechu, uległe, ponieważ jest oddane w sposób najwierniejszy woli Bożej we wszystkim, pokorne – naśladuje Chrystusa, proste, wolne od obłudy i pełne Ducha prawdy, czyste
i mężne w przyjmowaniu woli Bożej” – mówił. Wyjaśniał, że „Niepokalane Serce Maryi jest przede wszystkim przybytkiem Ducha Świętego, z racji Jej
Boskiego macierzyństwa oraz zamieszkania w Jej duszy Ducha Świętego. Przez swoje Niepokalane Serce Maryja zasłużyła sobie na noszenie w swoim dziewiczym łonie Syna Bożego. Serce Maryi zachowywało jak skarb zwiastowanie Anioła Pańskiego o Bożym macierzyństwie i tego, co miało miejsce w noc betlejemską”. Biskup podkreślał, że „nigdy w ciągu ziemskiego życia Maryja nie zapomniała wydarzeń związanych ze śmiercią swego Syna na Krzyżu i słów, które usłyszała od Niego: «Niewiasto, oto syn Twój». W Janie widziała wszystkich ludzi i umiłowała nas w swoim Sercu miłością matki, taką samą miłością jaką kochała Jezusa. Maryja zna dobrze Serce swego Syna i wie, jak do Niego dotrzeć. Dzięki Jej wstawiennictwu nasze Serce to życiowa głębia człowieka, to osobowe centrum, to najwłaściwsze miejsce doświadczenia Boga samego”. Nawiązał też do objawień fatimskich i zawierzenia całego świata przez papieża Jana Pawła
II Niepokalanemu Sercu Maryi. Wspomniał również o Patronie Rycerstwa św. o. Maksymilianie Marii Kolbe, który bez reszty był oddany Niepokalanej.
Po Mszy św. zgromadzeni w białostockiej archikatedrze odmówili wspólnie Akt Zawierzenia się Niepokalanej. W dalszej części spotkania artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej (Paweł Cichoński – organy i śpiew oraz Piotr Pawlak -skrzypce) wykonali koncert „Ave Maria”.
Druga część spotkania odbyła się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Tu ks. kustosz Andrzej Kozakiewicz przedstawił historię sanktuarium. Następnie wspólnie odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a ks. Tadeusz Golecki wygłosił konferencję pt. „Białystok Miasto Miłosierdzia”. Mówił w niej o świadectwach miłosierdzia Bożego, które dokonują się również i dziś. Jako ciekawostkę z życia bł. Michała Sopoćki przywołał jego spotkanie w Grodnie z o. Maksymilianem Marią Kolbe.
Uczestnicy białostockiego spotkania Rycerstwa Niepokalanej podkreślali zauroczenie miastem oraz podziwiali organizację spotkania.
Koordynatorem wydarzenia była Halina Trzasko – wiceprezes diecezjalny Rycerstwa Niepokalanej Archidiecezji Białostockiej.
Prezes Diecezjalna MI – Agata Bukłaho
V – ce Prezes MI – Halina Trzasko