12 października 2008 r., niedługo po beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, w kolegiacie Św. Antoniego w Sokółce, nasz Najmiłosierniejszy Zbawiciel ukazał w sposób widzialny, że w konsekrowanej Hostii jest żywy i prawdziwy. Badania patomorfologów potwierdziły, że cząstka cudownej Hostii jest identyczna z tkanką mięśnia sercowego człowieka żyjącego, umęczonego, w stanie agonii. Serce Jezusa pełne miłości do ludzi, umiera za nasze grzechy w każdej Eucharystii. To prawda naszej wiary. Jezus poprzez cud w Sokółce prosi, abyśmy w Niego wierzyli, kochali i adorowali Go.
Białystok – Miasto Miłosierdzia szczyci się już pięcioma kaplicami adoracyjnymi. W kościele pod wezwaniem Ducha Świętego od ponad ćwierć wieku wierni nieustannie przez całą dobę adorują Pan Jezusa. W Katedrze adoracja odbywa się przez cały dzień po mszach św. porannych. W parafii Bożego Miłosierdzia adorację można podjąć w ciągu dnia. Ostatnio powstała nowa kaplica u Św. Maksymiliana, gdzie Jezus Eucharystyczny odbiera należną cześć.
Maksymilian Maria Kolbe w 1934 roku, przebywając na misji w Japonii, pisał do Niepokalanowa, że:
„w swoich marzeniach wyobraża sobie, w Niepokalanowie bazylikę z piękną figurą Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle pomiędzy rozłożonymi rękami monstrancja w ciągłym wystawieniu Najświętszego Sakramentu i braci na zmianę adorujących. Kto zagląda do kościółka bazyliki pada na kolana, adoruje spogląda na twarz Niepokalanej, odchodzi, a Ona z Panem Jezusem jego sprawę załatwia”.
Franciszkanin, ksiądz proboszcz parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niepokalanowie, ojciec Andrzej Sąsiadek nie znając treści tego listu, postanowił wybudować Kaplicę Wieczystej Adoracji w niepokalanowskiej bazylice. Decyzję podjął pod natchnieniem testamentu kardynała Augusta Hlonda wyrażonym na łożu śmierci w słowach:
,,Zwycięstwo gdy przyjdzie, przyjdzie przez Maryję”
i zapisanym w sercu Kościoła. Wzorem były także świadectwa życia spadkobierców kardynała – św. Maksymiliana, sługi bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II, którzy całkowicie oddali się i zawierzyli Maryi.
Ojciec Andrzej Sąsiadek, po zapoznaniu się z treścią wspomnianego listu, wiedział, że ma do czynienia ze znakiem z Nieba, z proroctwem samego św. Maksymiliana. Zapragnął je do końca wypełnić. Zainteresował się Stowarzyszeniem ,,Communita Regina della Pace”, które podjęło się realizacji ogólnoświatowego zadania w formie ,,12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Skierował do niego prośbę, aby powstająca w Niepokalanowie kaplica wieczystej adoracji została włączona w to dzieło. Projekt przewiduje utworzenie 12 Międzynarodowych Centrów Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Utworzenie w Niepokalanowie ósmego Światowego Centrum Modlitwy o Pokój jest wyrazem troski o pokój zarówno na świecie, jak również o pokój w rodzinach i w sercu każdego człowieka.
Niepokalanów to miejsce uświęcone przez obecność św. Maksymiliana – założyciela Rycerstwa Niepokalanej, męczennika, który oddał życie za współwięźnia w czasie II wojny światowej w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Treścią jego życia było zdobywanie niezliczonych dusz dla Jezusa przez Maryję.
Kaplica powstała w setną rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, po 123 latach niewoli. Niepodległość odzyskaliśmy dzięki ofierze życia milionów Polaków złożonej na ołtarzu Ojczyzny za wolność i pokój. Kaplica została wyświęcona 1 września 2018 roku w 79 rocznicę napaści niemieckiego agresora na Polskę. Będzie ona otwarta wieczyście. Można ją nawiedzić zawsze, aby się pomodlić.
Niepokalanów jest położony blisko linii kolejowej Warszawa – Łowicz. Można tu dojechać ze Stolicy pociągiem w 40 minut. Niedaleko jest autostrada, ma powstać również Centralny Port Lotniczy. Drzwi i furta boczna od strony dworca, jak poinformował ksiądz proboszcz, są otwarte. Figurę Matki Bożej wykonał artysta rzeźbiarz Kamil Drapikowski. Niepokalana jest wysoka, mierzy ponad dwa metry. Wykuta jest ze srebra i złota, otoczona różańcem z bursztynu. Złoto to w większości obrączki ślubne złożone w darze Maryi. Artysta wykonując figurę Niepokalanej, modlił się i czytał Pismo Święte. Stwierdził on, że ołtarze są pisane jak ikony. Ołtarz monstrancja w Niepokalanowie nawiązuje do Ewangelii i nauczania św. Jana Pawła II, który widział Maryję jako pierwszą monstrancję i tabernakulum Jezusa.
Po ukończeniu Figura Niepokalanej wstępnie została umieszczona w kaplicy, a następnie rozmontowana i specjalnym transportem pojechała do Rzymu na audiencję u papieża Franciszka. Po papieskim błogosławieństwie figura wróciła do Niepokalanowa, aby tu, w drugim Asyżu, zamieszkać na zawsze.
Podobna historia wydarzyła się w parafii Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Białymstoku. Ksiądz proboszcz Adam Skreczko, profesor UKSW, jadąc do Warszawy na wykłady, czytał w Naszym Dzienniku artykuł o powstaniu Kaplicy Wieczystej Adoracji w Niepokalanowie. Zainteresował go szczególnie wspominany już list św. Maksymiliana. Skojarzył jego treść z licznymi prośbami parafian, pragnących adorować Najświętszy Sakrament. W sercu księdza Adama zrodziła się myśl: ,,Parafii mojej patronuje św. Maksymilian, dobrze byłoby gdyby w naszej świątyni powstała kaplica na wzór niepokalanowskiej, jako wotum wdzięczności Panu Bogu, za odzyskanie niepodległości w 100 rocznicę złożone.’’ Podzielił się pomysłem. Inicjatywę otoczono modlitwą. Początkowo brakowało funduszy, ale szybko znaleźli się sponsorzy. Przede wszystkim byli to parafianie, wśród nich szczególnie zaangażowała się rodzina państwa Sidz. Droga od natchnienia do realizacja projektu była krótka – już w czasie rekolekcji adwentowych w dniu 18 grudnia 2018 roku ksiądz arcybiskup metropolita Tadeusz Wojda poświęcił nową Kaplicę Adoracyjną. Ołtarz stanowi obraz Matki Bożej Ostrobramskiej – Matki Miłosierdzia jakby w zarysie, wykonany techniką laserową w szkle. W sercu Maryi znajduje się monstrancja z dużą Hostią otoczoną promieniami światła. Całość jest piękna, co na pewne będzie sprzyjać skupieniu w modlitwie i otwarciu się na Boże działanie.
W parafii prężnie działa Stowarzyszenie Rycerstwo Niepokalanej, którym opiekuje się proboszcz, inicjator dzieła. Tutaj również odbywają się spotkania Zarządu MI Archidiecezji Białostockiej. Kaplica Adoracyjna jest szczególną łaską. Każde następne spotkanie będzie poprzedzone modlitwą przed Najświętszym Sakramentem, co jest ogromną radością dla wszystkich rycerzy. Spotkanie inauguracyjne, a zarazem opłatkowe, odbyło się w sobotę 29 grudnia 2018 roku. Adorację poprowadził ksiądz Karol Piniewski, asystent diecezjalny Rycerstwa Niepokalanej. Jest on rezydentem przy tutejszej parafii i dyrektorem archidiecezjalnego Radia i. Po adoracji składaliśmy sobie życzenia, dzieliliśmy się opłatkiem i śpiewaliśmy kolędy. Była też poezja czytana przez księdza Karola. W spotkaniu czynnie uczestniczyły dzieci. W atmosferze radości spożywaliśmy smaczny posiłek. Za otrzymane łaski w mijającym roku, a szczególnie za Kaplice Adoracyjne, Bogu niech będą dzięki.
Pokój i dobro!
opracowała rycerka
Teresa Dołęgiewicz