W dniach 29-30 lipca do Niepokalanowa przyjechało wielu Rycerzy Niepokalanej z całej Polski. Z diecezji białostockiej ok. 50 osób wraz z asystentem MI ks. Jerzym Szeryngo oraz prezes diecezjalną Teresą Dołęgiewicz.
29 lipca 2017 roku tj. w sobotę rozpoczął się Ogólnopolski Dzień Modlitw Rycerstwa Niepokalanej, któremu towarzyszyło hasło: „100 lat historii – 100 lat misji”. W tym szczególnym roku zbiegły się niezwykle ważne rocznice, mija 100 lat od założenia Rycerstwa Niepokalanej, 100 lat od objawień Matki Bożej w Fatimie oraz 90 lat od powstania największego klasztoru męskiego w świecie – Niepokalanowa.
Wprowadzeniem w tegoroczny zjazd była sztuka wystawiona przez znanych polskich aktorów takich jak: Halina Łabonarska, Łukasz Lewandowski, Dariusz Kowalski oraz Ksawery Szlenkier- „Mój syn Maksymilian” w reżyserii Marcina Kwaśnego. Sztuka powstała na podstawie tekstu Kazimierza Brauna o św. Maksymilianie. Poznaliśmy historię życia i śmierci św. Maksymiliana w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Dramat dotyczył najważniejszych problemów człowieka, w tym postawy wobec bliźnich i patriotyzmu.
Tego samego dnia o godzinie 19:00 wzięliśmy udział w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. bp diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski. W wygłoszonej homilii biskup przypomniał słowa z Pisma Świętego ”Czyż nie do bojowania podobny jest byt człowieka? Za tymi słowami kryje się duchowe przesłanie Rycerstwa Niepokalanej”. W dalszej części kazania mówił, że każdy rycerz Niepokalanej powinien walczyć w imię Chrystusa i Ewangelii o zwycięstwo dobra nad złem w otaczającym go świecie. Biskup Tadeusz podkreślił, że „jubileusz jest dla wszystkich rycerzy wezwaniem, aby dążyć do świętości”. Program zapisany przez św.Maksymiliana 100 lat temu, dla rycerstwa jest i dziś nadal aktualny” oraz dodał „że w życiu jest tylko jeden powód do smutku: nie być świętym”.
O godzinie 21:00 wspólnie ze wszystkimi rycerzami spotkaliśmy się na Apelu Jasnogórskim. Słowo wprowadzenia do Apelu poprowadził o. Stanisław M. Piętka, prezes narodowy MI w Polsce. Następnie młodzież pod kierownictwem s. Sancji, Serafitki przedstawiła misterium: „Ona zwycięży wroga dusz”.
O godzinie 0:00 uczestniczyliśmy w kolejnej Eucharystii pod przewodnictwem o.Stanisława M. Piętki.
W dalszej części całonocnego modlitewnego czuwania braliśmy udział w drodze krzyżowej, koronce do Miłosierdzia Bożego oraz modlitwie różańcowej. Tajemnice chwalebne o godzinie 3:30 prowadziło Rycerstwo naszej archidiecezji.
W niedzielę przed południem wysłuchaliśmy konferencji o. Grzegorza Bartosika, który mówił jak realizować idee rycerskie, zachęcał również do podejmowania studiów doktoranckich i podyplomowych z mariologii na Kobianu, którego jest rektorem.
Centralnym punktem jubileuszowych obchodów 100 lecia MI była Msza święta niedzielna, której przewodniczył ks. kardynał Kazimierz Nycz. Zgromadzonych rycerzy powitał o .Grzegorz M. Szymanik, gwardian Niepokalanowa. Kardynał w homilii wskazał „że droga do nieba przez Maryję i z Maryją, jest najprostsza i najpewniejsza. W tej drodze ma nam towarzyszyć nawrócenie i przemiana, mamy czynić świat lepszym, zaczynając zawsze od siebie, taka też idea przyświecała powstaniu MI”. W dalszej części kazania zwrócił uwagę na potrzebę modlitwy i zachęcał nas do modlitwy za ojczyznę oraz za tych, którzy sprawują władzę. Podczas Mszy św. modlił się z nami ks.pułkownik Marcin Janocha, przedstawiciel prezydenta Rzeczypospolitej. Odczytał on przesłanie, głowy państwa, skierowane do Rycerstwa Niepokalanej.
Wspaniale prezentowały się sztandary i chorągwie rycerskie. Dary ołtarza z naszej archidiecezji złożyli państwo Kowiescy.
W obchodach jubileuszowych brał udział również o. Raffaele Di Muro, prezes międzynarodowego zarządu MI.
Po Mszy św bracia franciszkanie poczęstowali nas bardzo smacznym bigosem.
Eugenia Popko
W drodze do Niepokalanowa modliliśmy się przy grobie błogosławionego
o.Stanisława Papczyńskiego w sanktuarium zgromadzenia oo.marianów i
oglądaliśmy film o błogosławionym. W czasie pobytu w Niepokalanowie odwiedziliśmy również cmentarz zakonny. Modliliśmy szczególnie przy mogile brata Jeremiasza Dołęgiewicza, wielkiego przyjaciela białostockiego Rycerstwa.
O północy uczestniczyliśmy w Eucharystii. W czasie Jej trwania siedem osób wstąpiło w progi Rycerstwa. Z których trzy z naszej Archidiecezji. Wszyscy radością, uroczyście oddali się całkowicie na własność Maryi Niepokalanej.
Teresa Dołęgiewicz