W sobotę 8 czerwca 2024 r. we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny Rycerstwo Niepokalanej w Parafii Św. Wojciecha świętowało swój Jubileusz. Dziękowało Panu Bogu za 25 lat istnienia Wspólnoty, za wszystkie łaski wyproszone nam w minionym ćwierćwieczu przez Maryję Niepokalaną.
Zaczęło się od chorągwi procesyjnej z wizerunkiem Matki Bożej, którą ufundowała najprzedniejsza rycerka na Podlasiu Danusia Artemiuk. Ona to współpracowała z Bratem Innocentym Wójcikiem, archiwistą niepokalanowskim, sługą bożym, kandydatem na ołtarze, stróżem tego co najcenniejsze zostało po św. Maksymilianie. Ten franciszkanin po wojnie był przewodnikiem duchowym MI. Odwiedzał ośrodki Rycerstwa w całym kraju, bywał też w Białymstoku, przyczynił się w dużej mierze do powstania Rycerstwa w naszym mieście. Danusia razem z ks. Janem Wierzbickim, wówczas wikarym, obecnie naszym proboszczem, zakładali Rycerstwo Niepokalanej w katedrze białostockiej. Było około tysiąca członków. Potem gorąco modlili się przez pośrednictwo Maryi o dalszy rozwój MI. Zasiane ziarno zaczęło kiełkować. Pierwsze spotkanie już formacyjne u Św. Wojciecha odbyło się 30 maja 1999 r. Obecni byli ks. proboszcz Stanisław Szczepura oraz ks. Cezary Czeladko. Od tej pory spotykamy się w drugą niedzielę miesiąca na Eucharystii o godz. 8.00, po Mszy Św. odbywa się spotkanie formacyjne. Pierwszym opiekunem był ks. Cezary Czeladko, następnie ks. Adam Szot, obecnie opiekuje się nami ks. Leszek Jakoniuk. Pierwszym prezesem wspólnoty był Antoni Świetlicki, już nie żyjący, emerytowany nauczyciel bł. ks. Jerzego Popiełuszki z suchowolskiego liceum, odznaczony medalem zasłużony dla Rycerstwa. Następnie Teresa Dołęgiewicz, a od siedmiu lat prezesem jest Gertruda Pietroczuk. Spore grono rycerzy odeszło już do wieczności. Wspomagają nas z Domu Ojca. Przez minione 25 lat wiele dobrego dokonało się w naszej Wspólnocie: prowadzimy nabożeństwo wynagradzające pierwszych sobót, nabożeństwo majowe pod jubileuszowym krzyżem na osiedlu Piasta, nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP, przez dziewięć lat nasza rycerka przygotowywała młodzież do sakramentu bierzmowania w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Księżynie, oraz jasełka z dziećmi- rycerzami zwerbowanymi na modlitwie w maju pod Krzyżem, chodziliśmy do szpitala odwiedzać chorych i do hospicjum. Wspomagaliśmy Polaków z Kazachstanu, którzy wrócili do Polski jako repatrianci, uczyliśmy dzieci z Ukrainy języka polskiego, od sześciu lat modlimy się na różańcu i koronce za Ojczyznę i o pokój w klasztorze Sióstr Misjonarek Św. Rodziny, zawsze staraliśmy się dawać świadectwo przynależności do Niepokalanej, wspieramy Kościół, Misje i misjonarzy, uczestniczymy w codziennej Eucharystii, sprzątamy kościół i wiele wiele innych dobrych czynności wykonuje przez nas Niepokalana.
Ósmego czerwca spotkanie rozpoczęliśmy modlitwą różańcową przy akompaniamencie gitary. Eucharystii jubileuszowej przewodniczył ks. bp Henryk Ciereszko w koncelebrze z ks. Karolem Piniewskim, ks, Leszkiem Jakoniukiem i ks. Bogdanem Skłodowskim. Obecni byli rycerze z archidiecezji oraz katecheci z białostockich szkół kończący rok nauki. Było to szczególnym darem od Niepokalanej, że tak liczne grono nauczycieli religii uczestniczyło w naszym dziękczynieniu. W tym dniu Rycerstwo powiększyło o trzy nowe osoby. Były poczty sztandarowe z parafii Ducha Świętego i Św. Maksymiliana. Po Eucharystii przygotowaliśmy piękna agapę był gorący bigos, wędliny swojej roboty, sałatki i domowe ciasta. A uwieńczeniem uroczystości był wzruszający film na dużym ekranie przygotowany rycerzy: Ewę, Teresę i Wojtka.
Za wszystko i wszystkim Bogu niech będą dzięki.
Teresa Dołęgiewicz prezes regionalna
Ml archidiecezji białostockiej